BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Скот: Оно што можемо је да 1999. годину посматрамо у широј перспективи

Скот: Оно што можемо је да 1999. годину посматрамо у широј перспективи
15.09.2019. год.


Наша порука је јасна: САД желе да Косово укине таксе како би се дијалог са Београдом поново покренуо, изјавио је одлазећи амбасадор САД Кајл Скот у интервјуу за Курир.

Коментаришући медијске наводе о томе да је немогуће да светска сила попут САД није могла на нађе начин да примора власт у Приштини да укине таксе, Скот каже да тако говоре они који не могу да прихвате да је Косово независна и суверена земља.

 
"Ми не можемо да приморавамо ни Косово, ни Србију", казао је амбасадор и поновио да је сада "најбитније да Приштина добије нову владу, да се укину таксе на робу из Србије и БиХ и да се дијалог настави".
 
Како је рекао, САД су ту као партнер, који подржава процес нормализације између Београда и Приштине и учиниће све да охрабре и омогуће обема странама да до договора дође.
 
Каже и да је то "у интересу народа и у Србији и на Косову, али и целог региона, ЕУ и САД".
 
На питање колико новоименовани специјални представник САД за западни Балкан Метју Палмер може да допринесе решењу косовског питања, казао је да ће Палмер "настојати да САД појачају дипломатске напоре у подршци миру, стабилности и напретку у региону и усредсредити се на интеграцију држава западног Балкана у европске институције".
 
Скот је додао да Палмер, иначе, веома добро познаје регион, Србију, али и проблем Косова, те да је уверен да је он "идеална особа да допринесе нормализацији односа између Србије и Косова".
 
Упитан како гледа на чињеницу да немали део грађана Србије и даље има више негативна него позитивна осећања у односу према САД, првенствено због НАТО бомбардовања те како то променити, Скот је рекао да то добро зна и да би се можда и он на њиховом месту исто осећао, али да ни Србија ни Сједињене Државе не могу да врате време уназад.
 
"Оно што можемо је да 1999. годину посматрамо у широј перспективи. Покушавао сам да подсетим да су односи САД и Србије кроз историју углавном били одлични, а да изузетак представљају деведесете године и дешавања за време Милошевићевог режима. Две деценије су прошле од тада. Крајње је време да кренемо напред и побољшамо наше односе, а имамо веома добру основу за такав напредак. Делимо заједничку визију да Србији припада место у Европској унији", рекао је Скот.


  • Извор
  • фото: Снимак екрана / Јутјуб / амбасада САД/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Наивно је мислити да Кијев може да поврати од Русије све територије на које тврди да су своје, тврди чешки председник Петр Павел


„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.

На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...


Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...

„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице


Посета има за циљ да пошаље јасну поруку о важности кинеско-руских односа


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА